Anasayfa / Yabancı Devlet Bayrakları / Avrupa Birliği Bayrağı ve Anlamı

Avrupa Birliği Bayrağı ve Anlamı

Avrupa Birliği Bayrağı ve Anlamı

Yıllardır girmek için çabaladığımız ve kurucu üyesi olduğumuz halde bir türlü kabul edilmediğimiz Avrupa birliği bayrağı nedir ve şeklinin anlamı nedir biliyor musunuz ?

Avrupa Birliği Bayrağı ve Anlamı
Avrupa Birliği Bayrağı ve Anlamı

Avrupa bayrağı, Avrupa Birliği’nin yanı sıra  Avrupa’nın bütünlüğünün de bir sembolüdür. Bayrağın üzerinde bulunan 12 altın yıldızın oluşturduğu daire, dayanışmayı ve Avrupalıların birbirleriyle uyumunu temsil etmektedir.

Bayrak üzerindeki yıldızların sayılarının, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin sayısıyla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Geleneksel olarak 12. mükemmeliyetin, bütünlüğün ve birliğin sembolü olduğundan dolayı bayrakta 12 yıldız vardır. Bu yüzden AB ne kadar genişlerse genişlesin, bayrak hep aynı kalır.

Geometrik Tanımlama

Amblem, mavi bir dikdörtgen bayrak biçiminde olup bu bayrağın uzun kenarı, kısa kenarından bir buçuk kat daha uzundur. Eşit aralıklarla duran oniki altın yıldız, görünmez bir daire oluşturur. Bu dairenin merkezi, dikdörtgenin köşegenlerinin kesiştiği noktadır. Dairenin yarıçapı, kısa kenarın uzunluğunun üçte birine eşittir. Yıldızlardan her biri beş köşedir. Bu köşeler, görünmez bir dairenin çevresi üzerinde yer alırlar. Bu görünmez dairenin yarıçapı ise, dikdörtgenin kısa kenarının uzunluğunun onsekizde birine eşittir. Bütün yıldızlar dik dururlar.

Daire, yıldızların bir duvar saatinin üzerindeki sayılar gibi durmasını sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Bir gün Türk Bayrağı diğer Avrupa birliği bayrakları ile beraber yan yana dalgalansın dileği ile.

Hakkında karanfil

Dikkatini Çekebilir

Tunus Bayrağı Dalgalı

Tunus Bayrağı

Yabancı Ülke bayraklarından bugünkü ülkemiz Tunus ve Bayrağı. Kuzey Afrika’da Akdenize’e kıyısı olan Arap İslam …

Bir Yorum

  1. Avrupa Birliği Bayrağının vektöreli lazım atabilirmisiniz mail adresime.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir