Anasayfa / Bayrak Blog / Bayrak Nedir ? Bayrak Çeşitleri Nelerdir ?

Bayrak Nedir ? Bayrak Çeşitleri Nelerdir ?

Bayrak, bir ülkeyi veya kurumu temsil eden renkli kumaş anlamına gelmektedir. Genellikle uzun bir sopa veya direğin ucunda takılırlar. Her devletin bağımsızlığını simgeleyen bir bayrağı vardır. Özel bayrak çeşitleri dışında genellikle diktörtgen şeklindedir.Bayraklar Bu yazımızda sizlere bayrakla ilgili bazı bilgiler vereceğiz.

Bayrak kelimesinin aslı mızrak anlamına gelen batrak sözünden gelmektedir.Zamanla T harfi düşmüs yerini Y harfi almistir. Eski Türkler savaşlarda mızraklarinın ucuna kırmızı bir ipek kumaş parçası takarlardı bunlara Kutas denirdi.

Arapların kullandığı bayrakaların küçüklerine Liva büyüklerine urayet denilmektedir.

Antik çağlarda kullanılan savaş bayrakları “bayrağımsı”  olarak sınıflandırılabilir. Bunun örnekleri arasında Ahameniş İmparatorluğu’nun savaş bayrağı Derafş Kaviani ve Roma lejyon standartları bulunmaktadır.

Orta Çağ’ın ortalarında bayraklar savaşlarında asilzadelerin kendilerini belli etmek için kullandıkları semboller halinde geldi. Bayrak taşıyan bir şövalyeyi ayırt etmek kalkanında arma bulunan bir şövalyeyi ayırt etmekten daha kolaydı. Geç Orta Çağ’da Eski İsviçre Konfederasyonu gibi devletler de savaşlarda bayrak kullanmaya başladı. Erken Modern Dönem’de askeri birimlerin kendi bayraklarının olması yaygın hale geldi.

17. yüzyılın ortalarındaki Yelken Çağı’nın zirve dönemlerinde gemiler geleneksel olarak (daha sonraları bu yasal bir zorunluluğa da dönüştü) tabiiyetlerini belli eden bayraklar taşıyordu. Bu bayraklar zaman içerisinde günümüzün ulusal bayraklarına ve denizcilik bayraklarına dönüştü. Bayraklar aynı zamanda denizcilikte bir iletişim yolu haline de geldi.

Bayrakların askeri veya denizle ilgili amaçlar dışında kullanılması milliyetçiliğin yükseldiği 18. yüzyıl sonlarına rastlar. 19. yüzyıl sırasında egemen devletlerin bayrak sahibi olması standart hale geldi.

 

Türk Bayrağı kullanım alanları nelerdir ?

Dış mekanlarda kullanılan Türk Bayrakları

1-Direklerde Kullanılan büyük Türk Bayrağı %100 polyester kullanılan bölgenin hava sartlarına göre üretimi yapılmakta olup her türlü hava şartlarına karşı çok uzun süre kullanılmaktadır.Ürettiğimiz Türk Bayrakları TSE standartlarına göre üretilmekte olup müşterilerin taleplerine sunulmaktadır.
2-Türk Bayrağı bayramlarda ve milli günlerde sokak ve bina cephelerinde kullanılan Türk Bayrakları Fabrikasyon Baskı olup TSE standarlarında Üretilmektedir.
3-Kamu kurum ve özel şirketlerde direk bayrağı ; bu alanda kullanılan Türk Bayrakları değişik ebatlarda olup TSE standartlarında üretilip direğin yüksekliğine göre değişik ebatlarda üretimi firmamız tarafında yapılmaktadır.
4- İç mekanlarda kullanılan Türk Bayrakları
a- Makam Bayrağı; Bu bayrak makam direği ile beraber makam odalarında kullanılan bir bayrak çeşitirdir.
b- Masa bayrağı masaüstünde kullanılan 15×22,5 ebatlarında olup masaüstlerinde kullanılan bir bayrak çeşitidir.
Türk bayrağı; üretiminden imalatına kadar firmamızın tesislerinde, üretimi yasaların belirtiği şekilerde ve ölçülerde, türk bayrağı imalatı yapılmaktadır. Türk bayrağı geçmişten günümüze mili birliğimizin, beraberliğimizin ve inacımızın sembolü olmuştur. Türk bayrağının anlamı oluşumu hakkında detaylı bilgiler aşağıda belirtilmiştir. Türk bayrağı bağımsızlığımızın sembolüdür. Bayrak; hangi millete ait iseler, o vatanın şahsiyetlerinin, bağımsızlıklarının işaretleridir. Türk bayrağı na saygı göstermek, türk miletine, devletine, insanına, inançlarına saygı göstermek demektir. Bazı bayraklarda o bayrağı başında taşıyan milletlerin tarihi tecrübeleri, yüreklendirdikleri tarihi misyonları sembolleşmiştir.

Türk Bayrağı’nda Kullanılan Kumaşlar
Türk bayrağı iç ve dış mekanda kullanıldığı için kumaşlar farklılık göstermektedir.
Türk Bayrağı’nda Kullanılan Dış Mekan Kumaşları
Türk bayrağı dış mekanlar için raşel, alpaka, paraşüt, kumaş türünden imalatı yapılır.
Türk Bayrağı’nda Kullanılan İç Mekan Kumaşları
Türk Bayrakları iç mekanda kullanılmak için saten kumaştan üretilir.
Türk Bayrağı’nın Üretimi
Türk bayrağının üretiminde fabrikasyon baskı tekniği ile ronjan ve disper baskılar yapılmaktadır.

Hakkında karanfil

Dikkatini Çekebilir

Gambiya Bayrağı

Gambiya Bayrağı ve Renkleri

Gambiya Bayrağı ve Renkleri.Gambiya Cumhuriyeti Afrika kıtasının batısında yer alan bir devlettir.Gambiya Afrika kıtasının anakara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir