Anasayfa / Yabancı Devlet Bayrakları / Kolombiya Bayrağı

Kolombiya Bayrağı

Kolombiya Bayrağı
Kolombiya Bayrağı Görsel

Kolombiya Bayrağı. Kolombiya Güney Amerika’da yer alan bağımsız üniter ve anayasal bir cumhuriyettir.32 alt departmandan oluşmaktadır. Başkenti, ülkenin orta bölümünde yer alan Bogotá şehridir.Ülkenin başkenti Bogotá şehridir.

Güney Amerika’nın kuzeybatı bölümünde bulunan ülke, kuzey batısında Panama, kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Venezuela ve Brezilya, güneyinde Ekvador ve Peru, batısında Büyük Okyanus ile çevrilidir.

Şu anda Kolombiya olarak bilinen topraklarda, başlangıçta Muisca, Quimbaya ve Tairona gibi Kolombiya Kızılderilileri yaşamaktaydı. İspanyollar, bu bölgeye 1499 yılında gelmiş ve bu bölgede işgal ve kolonizasyon dönemini başlatmıştır.

 

Kolombiya Bayrağı

Kolombiya bayrağı 26 Kasım 1861 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrağın bu hali ilk olarak Venezuela için tasarlanmış, daha sonra Simón Bolívar önderliğinde kurulan Büyük Kolombiya’nın resmi bayrağı olmuştur. Bu durumdan dolayı Ekvador ve Venezuela’da aynı temel tasarım üzerinden bayraklarını oluşturmuşlardır.

Bayrak, sarı, kırmızı ve mavi yatay üç şeritten meydana gelmektedir. Yatay sarı renk, bayrağın üst yarısını kaplamaktadır. Bayrağın alt yarısı ise yatay iki eşit şeritten oluşmaktadır ve renkleri kırmızı ve mavidir. Kolombiya bayrağı renklerinin anlamları için resmi bir açıklama olmadığı için renkler ile ilgili birçok açıklama mevcuttur.

Bunlardan iki tanesi şu şekildedir:

  • Sarı:Egemenlik ve eşitlik – Mavi:Asalet,sadakat ve uyanıklığı – Kırmızı:Bağımsızlık için gösterilen cesareti, onuru, cömertliği ve bu uğurda kaybedilen halkı
  • Sarı:Var olan zengin yeraltı maden kaynaklarını – Mavi:Okyanusu – Kırmızı:Bağımsızlık mücadelesinde akan kanı

Hakkında karanfil

Dikkatini Çekebilir

Kanada Bayrağı

Kanada Bayrağı

Kanada Bayrağı ve Kanada ülkesi hakkında bilgileri bulabileceğiniz bu konuda sizlere Kanada’nın bayrağı rengi  anlamı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir